Jak jsme sbírali první zkušenosti na Národním field trialu

20.10.2012

 

Tentokrát jsme se vydali odvážně nazkušenou na Národní field trial na Konopiště. Přestože vím, že zatím nemáme tak bohaté zkušenosti, abychom mohli na trialu bodovat, chtěla jsem si jej zkusit. Ono je totiž úplně jiné číst si zkušební řád a zažít si zkoušky na vlastní kůži i s jejich atmosférou, která je právě u field trialu podle mého názoru také rozhodující. Samotné aporty jsou takové, jak je nastaví rozhodčí, tedy záleží jen na nich, skrz jaké překážky psa pro aport nechají vyslat a do jaké vzdálenosti, pod jakým úhlem.

Musím říct, že se mi posuzování rozhodčích zdálo férové. Sympatické bylo, že si psi nováčci mohli první kus přinést jako marking a bylo povoleno dát povel pro přinesení opakovaně. Aby se tak nezkušený pes, který je na trialu poprvé přepnul na přinášení teplé a křídlované zvěře. Od dalšího kusu je pes hodnocen již podle zkušebního řádu. Zato patří Retriever Klubu CZ moje pochvala.

 

rozhodčí

nástup - sbor střelců a rozhodčí s organizátorkou paní Zichovou

 

Národní field tial

a tady 6 nastoupených statečných

 

trial

1. leč a mlha, co by se dala krájet

 

Mia s Evou Černou

s paní rozhodčí Ing. Evou Černou (rozhodčí a prezidentka RK CZ)

 

Mia and our second aport

nástup na druhý aport pro Miu - blind

 

Mia with bird

Mii návrat s bažantem

 

With judges and Mia

vyhlášení výsledků a předání cen (v našem případě útěchy/ za účast)

Přihlášeno bylo 6 psů, z toho 2 jsme byli naprostí nováčci na trialu. Mia měla jako první přinést marking. Ke kusu s nadšením vyrazila, vzala ho a když se pohnul, zase jej pustila. Dala jsem hlasitý povel pro aport. Mia přestala váhat a rychle mi bažanta přinesla. Další aport pro Miu byl blind na přehledném terénu tak na 50 m. Ten jsme také zvládli. Pak ale zafungovala atmosféra honu a Mia byla chvílemi nervózní. U nohy se mi začala chvílemi zpomalovat a řešila, že chodí rozhodčí s koronou bezprostředně za námi. Toto trvalo vždy chvíli, jinak se přepnula na práci a fungovala hezky. Třetím Miiným aportem byl blind skrz křoví tak na 60 m. Miu jsem skrz křoví odnavigovala, když už chybělo pár metrů dopředu a dohledat, vypíchla Mia dalšího zbloudilého bažanta. (Tahle dohledávka se mi jevila jako těžká vzhledem k tomu, že před místem, kde měla dohledat kus bylo zapachováno několika dalšími, kteří se tam snažili do poslední chvíle schovat. Toto je o zkušenostech a vyzrálosti psa, podle mě. Také já jsme byla mimořádně nervózní, neboť jsem byla na svém prvním field trialu v životě a neznala jsem, jak "to tam chodí". Taky jsme byly obě unavené ze stresu, kterému jsme byli v týdnu vystaveny a z množství aktivit.) Tento kus Mia nedohledala, zamotala se opakovaně do čerstvých stop bažantů a nechápala, že má hledat dál, když se jí podařilo toho jednoho ještě zvednout. Bylo nám oznámeno, že jsme neobstály, ale můžeme si tréninkově dojít trial až do konce. Za takovou příležitost jsem byla ráda. Miin 4. aport se mi moc líbil, byl to dlouhý memory a zvládla ho ukázkově. To se to aportovalo, když byla panička již bez nervů =D

O pořadích je rozhodnuto a je třeba dohledat a donést ještě asi 8 bažantů. Měli jsme se prostřídat a posílat psy přes takový val zeminy porostlý travou na cestu a za ni na pole k dohledávce. Miu jsem nasměrovala na cestu a dál to bylo na ní a jejím nose. Nebylo přes ten val zeminy vidět, takže jsem ji ani nemohla navádět. Jelikož v blízkosti bažant nebyl a moje holčička se mi chtěla za každou cenu zavděčit a udělat mi radost, vystřihla před všemi komické číslo. Konkrétně uchopila mikrotenový sáček, který tam někdo zahodil a s rychlostí jí vlastní a obrovskou radostí mi ho nesla. Převzala jsem jej a vyslala ji tam dohledávat dál. Mia si radostně poskočila a letěla hledat dál na cestu. Během chviličky však vidím, jak letí ke mně s dalším sáčkem, v kterém tentokrát byla i nějaká svačina. To už se všichni opravdu smějeme a paní rozhodčí Eva Černá mě žádá, ať si Miu připnu, že tam pošle někoho dalšího z jiné strany, že takových sáčků je tam ještě 7. S Miou jsme se tedy přesunuli a a donesli jsme posledního bažanta. Tyto zkoušky úspěšně zakončili pouze 3 ze šesti nastoupivších.

Kompletní výsledky najdete na webu RK CZ (zde) a fotogalerii tamtéž (tady).

Přestože se ukázalo, že ještě nejsme dost zralé a zkušené na to, abychom startovali na tak náročné zkoušce, jsem ráda, že jsme si to mohli zkusit. Kde jinde bychom natrénovali přinášení teplé křídlované zvěře? Příště budeme moudřejší =) Děkujeme všem ,kteří na nás mysleli a drželi nám palce. Velké díky patří mojí mamince za milý doprovod a péči o Daggíska.

Tvorba www strnek pro chovatele, focen psu
© 2012 Charmeuse Fairytale. Tvorba stránek pro chovatele