Daggi vyšetřen na PRA-prcd

03.12.2009

Dnes jsme obdrželi výborný výsledek z laboratoře Dajbych Slovakia. Daggi je PRA-prcd N/N clear (normal homozygote). Jsem šťastná, že mám tak skvělého a hlavně zdravého pejska.

 

Daggiho PRCD Certificate Test je k shlédnutí po kliknutí zde.

 

 

Obecně o PRA - progresivní retinální atforii

Onemocnění PRA (progresivní retinální atrofie) se projevuje degenerací oční sítnice. Dochází k postupnému odumírání světločivných buněk sítnice (retiny), protože nejsou dostatečně cévně zásobené. Sítnice je tvořena dvěma typy buněk fotoreceptorů - tyčinkami (rod) a čípky (cone). Tyčinky rozlišují odstíny šedi a jsou citlivější na světlo, umožňují tedy vidění za šera. Čípky naopak zprostředkovávají barevné vidění. Nemoc je dědičná. Byla poprvé popsána v roce 1911 u gordonsetrů, od té doby byla rozpoznána u většiny plemen psů, u vlků a dokonce i u lidí.

progressive rod cone degeneration (prcd) = progresivní degenerace tyčinek a čípků

PRA lze dále rozdělit podle toho, kdy se začnou projevovat. Prcd patří mezi poruchy vzniklé mutováním již vytvořených buněk.

Vyšetření nabízí laboratoř Dajbych Slovakia v SR - www.prcdtest.com. Laboratoř PrcdTest vznikla jako pobočka genetické laboratoře Genomia s.r.o. na Slovensku. Genomia nesmí z důvodu platnosti evropského patentu EP1609876 (drženého společností Cornell Research Foundation, INC.) vyšetřovat PRA-prcd na území České Republiky. Proto byla založena pobočka laboratoře na Slovensku, kde tento patent neplatí. Slovenská pobočka testuje pouze oční vadu PRA formu prcd!

DAJBYCH SLOVAKIA, s.r.o.
P.O.BOX 38
040 13 KOŠICE
Sběrné místo vzorků pro Českou republiku: Genomia s.r.o.

Genomia s.r.o.
Teslova 3
301 00 Plzeň
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Genomia je zkušební laboratoř akreditovaná ČIA pod číslem 1549.

Tvorba www strnek pro chovatele, focen psu
© 2012 Charmeuse Fairytale. Tvorba stránek pro chovatele